Fuchsia Show 2021

THIS PAGE IS UNDER DEVELOPMENT AND CURRENTLY CONTAINS 2019 RESULTS AND PHOTOGRAPHS

 

After a very disappointing 2020, with no show because of Covid, we have had a wonderful show this year.

The show at St Crispin Social Club was a great success and well supported by our members. Our members were pleased to be able to grow and display their plants and they certainly did that to great effect.

We had a pleasing number of visitors to the show and many were very complimentary about the quality of the plants and exhibits on show.

Johnnie Amos who presented the trophies and awards said, in his pre presentation address to the members, how pleased he was to see our society show maintaining such a high standard after such a difficult year previously.

We had 16 members making 103 entries in 37 classes for the show, which resulted in 119 pots, baskets and exhibits being entered.
Although the numbers were slightly down on the 2019 show, the quality was wonderful.

All things considered we had a great show and I feel very proud of every member who contributed in some way to put this show
together. 

The members with all their help make my job as show secretary a great deal easier, thank you very much.

Bob Malin
Show Secretary

 

Chris Woolston being presented with both the Ray Campbell Trophy for the Best Pot or Exhibit in Show and the Harris Cup for the Runner Up to the Best Pot or Exhibit in Show.  On the right is Chris Woolston’s fan of Lilian Annette that was, perhaps for the last time, Best Exhibit in Show.

Northampton & District Fuchsia Society

Saturday 7th August 2021

JUDGE: Peter Holloway, BFS Judge

Trophies and Special Awards

Trophy Category Awarded to
Ray Campbell Trophy Best pot or exhibit in show Mr C Woolston
Harris Cup Runner up to best pot or exhibit in show Mr C Woolston
Leo Boullemier Silver Trophy and BFS Bronze Medal Most points in classes 8 to 32 Mr C Woolston
Lepper Cup and BFS Blue Rosette Runner up to most points in classes 8 to 32 Mr & Mrs C Gould
Baker Trophy Most first places in show Mr C Woolston
Sayers Silver Trophy Best Standard in show Mr M Beerman
Peg & Stan York Cup Best hanging pot in show Mr C Woolston
BFS Crested Spoon Best pot in 3½"/9cm class Mr M Beerman
Adams Cup Best pot in 5"/13cm pot class Mr M Beerman
Josie Lepper Rose Bowl Best pot in Double Flower classes Mr C Woolston
Starmer/York Trophy Best pot in classes 8 to 27 Mr C Woolston
J W Jupp & Son Trophy Best exhibit in cut blooms classes Mr R Malin
Harding Cup Most points in Beginners' classes not awarded
Hickman Memorial Trophy Most points in Intermediates' classes Mr L Northover
A & L Smith Trophy Best pot in Beginners' classes not awarded
Michael Conroy Trophy Best pot in Beginners'/Intermediates' 3½"/9cm classes Mr L Northover
Chris & Stuart Burton Cup Best pot in Intermediates' classes Mr L Northover
J A Tonnison Trophy Winner of Beginners’/Intermediates’ Hanging Pot class not awarded
John Belton Memorial Trophy Best pot in Society Plant classes Mr & Mrs C Gould
Alan Hounslow Trophy Winner of Variegated Foliage class Mr C Woolston
J B Linnell Cup Winner of Triphylla class Mr C Woolston
J M Julyan Shield Winner of Species class Mr C Woolston
Pettitt & Daniels Trophy Winner of pot grown as a structure class Mr C Woolston
Arthur Bryan Silver Trophy Winner of Mini Standard class Mr C Woolston
Summers Trophy Winner of Quarter, Half and Full Standard class Mr M Beerman
Barbara Watkins Chalice Winner of Half Basket class Mr C Woolston
NDFS 25yr Commemorative Trophy Winner of Full Basket class Mr P Pettit
Bill Swann Shield Winner of novelty class Mr & Mrs C Gould
Chairman's Choice Rosette Most Improved Exhibitor/Contributor Mr L Northover

Results

Class 1  Beginners.  1 x 3.5"/9cm pot (max).  Any cultivar.  2 entries.

1st Mrs J Childs Wendy Bendy
2nd Mrs K Haslop Wendy Bendy

Class 2    Beginners.  1 x 5"/13cm pot (max).  Any cultivar.  2 entries.

1st Mrs J Childs Vera Garcia
2nd Mrs K Haslop Vera Garcia

Class 3    Beginners.  Any size pot.  Any Cultivar.  1 entry.

1st Mrs J Childs Vera Garcia

Judith Childs receiving the Harding Cup for the Most Points in Beginners’ Classes - her entry of Vera Garcia in Class 3 is shown to the right

 

Class 4     Intermediate.  1 x 3.5"/9cm pot (max).  Any cultivar.  No entries.

Class 5    Intermediate.  1 x 5"/13cm pot (max).  Any cultivar.  5 entries.

1st Mrs J Maris Alison Patricia
2nd Mr C Leeke Daisy Bell
3rd Mr C Leeke Bow Bells

Val Lovett receiving the Chris and Stuart Burton Cup for the Best Pot in the Intermediates' classes on behalf of Joan Maris for her entry of Alison Patricia

Class 6    Intermediate.  Any size pot.  Any cultivar.  2 entries.

1st Mrs S Northover Vera Garcia
2nd Mrs S Northover Sue

Class 7    Beginners/Intermediate.  10"/25cm (max) Hanging Pot.  Multi-plant.  Any cultivar.  1 entry.

1st Mr B Harbour Aunty Jinks

Sue Northover receiving the Hickman Memorial Trophy for scoring Most Points in the Intermediate Classes and her entry of Vera Garcia in class 6

Class 8    Open.  1 x 3.5"/9cm pot (max).  Any cultivar.  5 entries.

1st Mr M Beerman Chris Bright
2nd Mr & Mrs C Gould Sweet Hollie
3rd Mr & Mrs C Gould Twinny

Class 9    Open.  2 x 3.5"/9cm pots (max).  Any matching pair of cultivars.  1 entry.

1st Mr & Mrs C Gould June Marie Shaw

Class 10 Open.  3 x 3.5"/9cm pots (max).  Any cultivars.  2 entries.

1st Mr M Beerman Toby S x 2, Seedling No 2
2nd Mr & Mrs C Gould Twinney, Toby S, Sweet Hollie

Class 11 Open.  Society Plant – Wendy Bendy.  3.5"/9cm pot (max).  10 entries.

1st Mrs W Addington
2nd Mr C Leeke
3rd Mrs D Leeke

Wendy Addington was awarded the John Belton Memorial Trophy for winning the Society Plant classes with her entry of Wendy Bendy in class 11

Class 12 Open.  Society Plant – Vera Garcia.  5"/13cm pot (max).  9 entries.

1st Mr P Pettitt
2nd Mr P Pettitt
3rd Mr C Leeke

Class 13 Open.  1 x 5"/13cm pot (max).  Any cultivar.  12 entries.

1st Mr M Beerman Wendy Bendy
2nd Mr & Mrs C Gould Shatzy B
3rd Mrs W Addington Alison Patricia

Class 14 Open.  3 x 5"/13cm pots (max).  Any cultivars.  3 entries.

1st Mr M Beerman Ginny B – Nelli Seedling No 9 x 3
2nd Mr & Mrs C Gould Lynne Patricia, Winters Tale, Barbara Elizabeth
3rd Mr P Hunt Dr Roberts, Silver Surfer, Waltz Jubelteen

Clive and Tracey Gould being presented with the Harris Cup and their 10” Hanging Pot of Put's Folly that was adjudged Runner Up to the Best Pot or Exhibit in the Show

Class 15 Open.  1 x 5"/13cm (max).  Double flower cultivar only.  4 entries.

1st Mr M Beerman Lynne Patricia
2nd Mr & Mrs C Gould Lynne Patricia
3rd Mr & Mrs C Gould Jean Taylor

Class 16 Open.  1 x 6"/15cm pots (max).  Any cultivar.  6 entries.

1st Mr M Beerman Nell B Seedling
2nd Mrs W Addington Shania
3rd Mr & Mrs C Gould Emma Payne

Class 17 Open.  2 x 6"/15cm (max).  Any matching pair of cultivars.  1 entry.

1st Mr & Mrs C Gould Sid Garcia

Class 18 Open.  Three pot class.  Any cultivars in 1 x 3.5"/9cm + 1 x 5"/13cm + 1 x 6"/15cm pots.  3 entries.

1st Mr & Mrs C Gould I’m in Charge, Breeders Delight, Nell B Seedling
2nd Mr P Hunt London 2000 x 2, Shelford
3rd Mr R Malin Loves Reward x2, Barbara Reynolds

Class 19 Open.  1 x 7"/18cm pot (max).  Any cultivar.  4 entries.

1st Mr M Beerman Kenny Walkling
2nd Mr & Mrs C Gould Delicate Purple
3rd Mr & Mrs C Gould Winters Tale

Class 20 Open.  1 x 7"/18cm pot (max).  Double flower only.  2 entries.

1st Mr & Mrs C Gould Brookwood Belle
2nd Mr & Mrs C Gould Lynne Patricia

Class 21 Open.  1 x 7"/18cm pot (max).  Variegated Foliage cultivar.  7 entries.

1st Mrs W Addington Tom West
2nd Mr R Malin Tom West
3rd Mr R Malin Tom West

Class 22 Open.  1 x 7"/18cm pot (max).  Encliandra Type (Breviflorae).  4 entries.

1st Mr & Mrs C Gould Variegated Lottie Hobbie
2nd Mr P Hunt Baciliaris
3rd Mr & Mrs C Gould Marlies de Keijser

The Barbara Watkins Chalice was awarded to Bob Malin for his Half Basket of Putts Folly.  Chris Malin presented Johnnie Amos with a bottle of wine at the end of the awards ceremony - whatever the joke was has not been recorded!

Class 23 Open.  Triphylla Type.  Any size pot.  3 entries.

1st Mr & Mrs C Gould Insulinde
2nd Mr & Mrs C Gould Thalia
3rd Mr L Northover Thalia

Class 24 Open.  Species, sub-species and variants.  Any size pot.  4 entries.

1st Mr & Mrs C Gould F. procumbens var Wirral
2nd Mr & Mrs C Gould F. procumbens var Wirral
3rd Mrs W Addington F. procumbens var Wirral

Class 25 Open.  One pot grown as a structure not specified in any other class.  2 entries.

1st Mrs M Daniels Alison Patricia
2nd Mr & Mrs C Gould June Marie

Class 26 Open.  Mini Standard.  5"/13cm pot (max).  4 entries.

1st Mr M Beerman Elma
2nd Mr & Mrs C Gould Wendy Bendy
3rd Mr & Mrs C GouldSid Garcia

Class 27 Open.  Quarter, Half or Full Standard.  Any size pot.  3 entries.

1st Mr M Beerman Elma
2nd Mr R Malin Display
3rd MR B Harbour Display

Class 28 Open.  Half Basket.  One or more plants.  16"/41cm dia. (max).  2 entries.

1st Mr R Malin Put's Folly
2nd Mrs J Maris Eva Borg

Class 29 Open.  Full Basket.  One or more plants.  16"/41cm dia. (max).  4 entries.

1st Mrs M Daniels University of Liverpool
2nd Mr P Pettitt Pink Rain
3rd Mr R Malin Sylvia Barker

Pam Pettitt receiving the W G Julyan Memorial Trophy on behalf of Marilyn Daniels (who was absent watching the Cobblers lose 0-1 just like they did last year!) and Marilyn's full basket of University of Liverpool

Class 30 Open.  6"/15cm (max) Hanging Pot.  One or more plants.  1 entry.

1st Mr & Mrs C Gould Multa

Class 31 Open.  8"/20cm (max) Hanging Pot.  One or more plants.  3 entries.

1st Mr M Beerman Caradella
2nd Mr & Mrs C Gould Waveney Gem
3rd Mr P Hunt La Campanella

Class 32 Open.  10"/25cm (max) Hanging Pot.  One or more plants.  4 entries.

1st Mr & Mrs C Gould Put's Folly
2nd Mrs W Addington La Campanella
3rd Mr P Hunt Waveney Gem

Class 33 Open.  6 Fuchsia Flowers.  Different cultivars.  5 entries.

1st Mr & Mrs C Gould
2nd Mr R Malin
3rd Mr P Hunt

Class 34 Open.  6 Fuchsia Flowers.  All the same cultivar.  6 entries.

1st Mr & Mrs C Gould Lyndon
2nd Mr P Pettitt Trailing Queen
3rd Mr P Hunt Beacon

Class 35 Open.  An Arrangement of Fuchsia Flowers in a 9"/23cm dia. Glass Bowl.  1 entry.

1st Mrs C Malin

Class 36 Open.  Novelty Class.  24" board with a theme depicting the name of the fuchsia.  4 entries.

1st Mrs D Leeke Daisy Bell
2nd Mrs D Leeke Bow Bells
3 rd Mr & Mrs C Gould Cuddles & Kisses
HC Mrs S Northover Shrimp Cocktail

Dot Leeke’s entry in the Novelty Class with a theme of ‘Daisy Bell’ which secured for her the award of the Bill Swan Shield – again!

Class 37 Open.  A Fuchsia Bonsai exhibit in a Bonsai style container.  3 entries.

1st Mr P Hunt Waveney Gem
2nd Mr M Beerman Cosjie
3rd Mrs W Addington unknown

Placings for Special Awards

Most Points in Classes 8 to 32

1st Boullemier Trophy & BFS Bronze Medal Mr & Mrs C Gould
2nd Lepper Cup & BFS Rosette Mr M Beerman
3rd Mrs W Addington

Most 1st Places in Show

1st Baker Trophy Mr & Mrs C Gould
2nd Mr M Beerman
3rd = Mrs W Addington
3rd = Mrs M Daniels

Most Points in the Beginners’ Classes

1st Harding Cup Mrs J Childs
2nd Mrs K Haslop

Most Points in the Intermediates’ Classes

1st Hickman Memorial Trophy Mrs S Northover
2nd Mrs J Maris
3rd Mr C Leeke

Chris Malin’s entry in the Arrangement of Fuchsia Flowers in a 9” Glass Bowl class and Clive and Tracey Gould's entry in the Six Fuchsia Flowers, Different Cultivars class

Create a Free Website With Webador