Fuchsia Show 2016

 

The Fuchsia Show was held at the Harlestone Heath Garden Centre on Saturday and Sunday, 6th and 7th August.  We had 24 members making 218 entries for the show which resulted in 269 pots and baskets being exhibited.  This year the number of entries was up on last year and this was mainly due to key exhibitors having placed more entries.  We also had entries in every class which was great.

All things considered we had a wonderful show and we are very proud of every member who helped put the show together and whatever was asked of them they performed their tasks admirably in a very friendly, efficient manner.  Well done!

This was our fourth show at Harlestone Heath Garden Centre and each year gets better.  Well done everybody!

 

Bob Malin

Show Secretary

 

Unfortunately, photographs of the presentations of trophies are not currently available.

Chris Woolston's entry of Janice Ann that was awarded Best in Show and a general view of the marquee and the many exhibits.

 

Northampton & District Fuchsia Society

Saturday & Sunday 6th & 7th August 2016

JUDGES: Geoff Oke and Geoff Smith, BFS Judges

Trophies and Special Awards

Trophy Category Recipient
Ray Campbell Trophy Best pot or exhibit in show (class 30) Chris Woolston
Harris Cup Runner up to best pot or exhibit in show (class 12) Clive & Tracey Gould
Peg & Stan York Cup Best hanging pot in show (class 34) Chris Woolston
BFS Crested Spoon Best pot in 3 1/2"/9cm class (class 10) Michael Conroy
Bill Swann Shield Winner of novelty class Pat Leahy
J W Jupp & Son Trophy Best exhibit in cut blooms classes (class 35) Pat Leahy
Leo Boullemier Silver Trophy and BFS Bronze Medal Most points in classes 8 to 34 Clive & Tracey Gould
Lepper Cup and BFS Blue Rosette Runner up to most points in classes 8 to 34 Michael Conroy
Harding Cup Most points in Beginners' classes Pam Pettitt
Hickman Memorial Trophy Most points in Intermediates' classes Phil Hunt
Baker Trophy Most first places in show Clive & Tracey Gould
A & L Smith Trophy Best pot in Beginners' classes Pam Pettitt
Michael Conroy Trophy Best pot in Beginners'/Intermediates' 3 1/2"/9cm classes Chris Malin
Chris & Stuart Burton Cup Best pot in Intermediates' classes Brian Harbour
John Belton Memorial Trophy Winner of Society Plant class Clive & Tracey Gould
NDFS 25yr Commemorative Trophy Winner of 3 x 7"/18cm pot class Michael Conroy
Alan Hounslow Trophy Winner of Variegated Foliage class George Dawson
J B Linnell Cup Winner of Triphylla class Clive & Tracey Gould
Mary Nottingham Trophy Winner of 8"/20cm pot class Pat Leahy
J M Julyan Shield Winner of Species class Clive & Tracey Gould
Pettitt & Daniels Trophy Winner of class 27 Malcolm Beerman
Arthur Bryan Silver Trophy Winner of Mini Standard class Malcolm Beerman
Summers Trophy Winner of Quarter, Half and Full Standard class Malcolm Beerman
W G Julyan Memorial Trophy Winner of Full Basket class Peter Pettitt
Barbara Watkins Chalice Winner of Half Basket class Chris Woolston
Adams Cup Best pot in 5"/13cm pot class Clive & Tracey Gould
Josie Lepper Rose Bowl Best pot in Double Flower classes Michael Conroy
Starmer/York Trophy Best pot in classes 8 to 26 Michael Conroy
J A Tonnison Trophy Winner of Beginners/Intermediates Hanging Pot class Phil Hunt
Sayers Silver Trophy Best Standard in show Malcolm Beerman
Chairman's Choice Rosette Most Improved Exhibitor Pam Pettitt

Results

Class 1 Beginners.  1 x 3.5"/9cm pot (max).  Any cultivar.  1 entry.

1st Mrs Chris Malin Alison Patricia

Class 2 Beginners.  1 x 5"/13cm pot (max).  Any cultivar.  1 entry.

1st Mrs Joan Maris Turkish Delight

Class 3 Beginners.  Any size pot.  Any Cultivar.  2 entries.

1st Mrs Pam Pettitt Turkish Delight
2nd Mrs Pam Pettitt Dollar Princess

Chris Malin's Alison Patricia was the best Beginners' and Intermediates' 3.5" pot for which she was awarded the Michael Conroy Trophy.  And two Turkish Delights!  In the middle is Joan Maris' entry in the Beginners' 5" class and on the right is Pam Pettitt's entry in the Beginners' class for any size of pot which gained her the A& L Smith Trophy for Best Pot in the Beginners' classes.

 

Class 4 Intermediate.  1 x 3.5"/9cm pot (max).  Any cultivar.  2 entries.

1st Mrs Val Lovett Ernie
2nd Mr Phil Hunt Ben Ben

Class 5 Intermediate.  1 x 5"/13cm pot (max).  Any cultivar.  4 entries.

1st Mr Phil Hunt Boogie Woogie
2nd Mrs Carol Jupp Alison Patricia
3rd Mr Brian Harbour Turkish Delight

Class 6 Intermediate.  Any size pot.  Any cultivar.  3 entries.

1st Mr Brian Harbour Ernie
2nd Mrs Carol Jupp Tom Thumb
3rd Mrs Carol Jupp Display

Val Lovett's entry of Ernie in the Intermediates' 3.5" pot class.  A Boogie Woogie from Phil Hunt in the Intermediates' 5" class and the Chris and Stuart Burton Cup for the Best Pot in the Intermediates' classes.  On the right is Brian Harbour's entry of Ernie in the Intermediates' class for any size pot.

 

Class 7 Beginners/Intermediate.  10"/25cm (max) Hanging Pot.  Multi-plant.  Any cultivar.  2 entries.

1st Mr Phil Hunt Daisy Bell
2nd Mr Brian Harbour Waveney Gem

Class 8 Open.  1 x 3.5"/9cm pot (max).  Any cultivar.  11 entries.

1st Clive & Tracey Gould Shatzy B
2nd Mr Michael Conroy Shatzy B
3rd Mr George Dawson Squirtie

Class 9 Open.  2 x 3.5"/9cm pots (max).  Any matching pair of cultivars.  4 entries.

1st Clive & Tracey Gould Lyndon
2nd Mr Michael Conroy Lyndon
3rd Mr Michael Conroy Lyndon

Clive and Tracey Gould's matching pair of Lyndon in Class 9 and Michael Conroy's three entries of Sophie Louise in Class 10 for which he was awarded the BFS Crested Spoon.

 

Class 10 Open.  3 x 3.5"/9cm pots (max).  Any cultivars.  6 entries.

1st Mr Michael Conroy Sophie Louise x 3
2nd Clive & Tracey Gould Lyndon x 2; Maxine's Smile
3rd Mr Michael Conroy Lyndon x 2; Toby S

Class 11 Open.  5 3.5"/9cm pots (max).  Any cultivars.  4 entries.

1st Mr Michael Conroy Toby S x 2; Shatzy B x 2; Alicia Sellars
2nd Mr Michael Conroy Katrina Thompsen x 2; Alicia Sellars; Shatzy B; Rachel Ann
3rd Mr Michael Conroy Lyndon x 2; Kobold; Shatzy B; Boogie Woogie

A clean sweep of rosettes in the 5 by 3.5" pot class for Michael Conroy!

 

Class 12 Open.  Society Plant - Turkish Delight.  5"/13cm pot (max). 14 entries.

1st Clive & Tracey Gould
2nd Mr Michael Conroy
3rd Mr Robert Wreford

Class 13 Open.  1 x 5"/13cm pot (max).  Any cultivar.  17 entries.

1st Clive & Tracey Gould Cherry
2nd Mr Malcolm Beerman Helen Storer
3rd Mr Bob Malin Maria Landy

Three trophies in one for Clive and Tracey Gould as their winning entry in the Society plant class was also awarded Best 5" pot and Runner Up to the Best in Show!  In the middle is Clive and Tracey's entry of Cherry in Class 13.  On the right is the Jose Lepper Bowl winning entry of Wigan Pier entered by Michael Conroy.

 

Class 14 Open.  1 x 5"/13cm pot (max).  Double flower only.  7 entries.

1st Mr Michael Conroy Wigan Pier
2nd Mr Michael Conroy Syreme
3rd Mr Phil Hunt Lillian Annette

Class 15 Open.  3 x 5"/13cm pots (max).  Any cultivars.  5 entries.

1st Mrs Pat Leahy Toby S; Hastings; Norman Welton
2nd Mr Phil Hunt Loves Reward; Shelford; Waltz Jubelteen
3rd Mr George Dawson Rose Fantasia; Kobold; Silver Surfer

Class 16 Open.  1 x 6"/15cm pot (max).  Any cultivar.  9 entries.

1st Mr Michael Conroy Lyndon
2nd Mr George Dawson Jenny Sorensen
3rd Mr Phil Hunt London 2000

Three Firsts for Michael Conroy! - on the left is his double-flowered Wigan Pier (class 14); in the middle is his 6" pot of Lyndon and on the right are two 6" pots of Rose of Castile.

  

Class 17 Open.  2 x 6"/15cm pots (max).  Any matching pair of cultivars.  5 entries.

1st Mr Michael Conroy Rose of Castile
2nd Clive & Tracey Gould Margaret Viscount Thurso
3rd Mr Ernie Sayers Lyndon

Class 18 Open.  Three pot class.  Any cultivars in 1 3.5"/9cm + 1 x 5"/13cm + 1 x 6"/15cm pots.  5 entries.

1st Mr Michael Conroy Lyndon; Barbara Elizabeth; Sweet Hollie
2nd Mrs Pat Leahy Nice & Easy; Spangles; Hastings
3rd Mr Chris Woolston Kenny Walkling; Lyndon; Jewel Loraja

Class 19 Open.  1 7"/18cm pot (max).  Any cultivar.  6 entries.

1st Clive & Tracey Gould Ashville
2nd Mrs Pat Leahy Tango
3rd Mrs Pat Leahy Celia Smedley

On the left is Clive and Tracey Gould's 7" pot of Ashville;  in the centre it is Clive and Tracey again with a 7" pot of double-flowered Lynne Patricia;  on the right is a variegated Tom West in a 7" pot entered by George Dawson for which he was awarded the Alan Hounslow Trophy.

 

Class 20 Open.  1 7"/18cm pot (max).  Double flower only.  3 entries.

1st Clive & Tracey Gould Lynne Patricia
2nd Clive & Tracey Gould Roualeyns White Gold
3rd Mrs Pat Leahy Sir Ian Botham

Class 21 Open.  3 7"/18cm pots (max).  Any cultivars.  2 entries.

1st Mr Michael Conroy Barbara Elizabeth x 3
2nd Mrs Marilyn Daniels Tom Thumb x 3

Class 22 Open.  1 7"/18cm pot (max).  Variegated Foliage cultivar.  9 entries.

1st Mr George Dawson Tom West
2nd Mr Chris Woolston Tom West
3rd Mrs Pat Leahy Red Sunrise

Class 23 Open.  1 7"/18cm pot (max).  Encliandra Type (Breviflorae).  5 entries.

1st Mrs Pat Leahy Oulton Travellers Rest
2nd Mr Chris Woolston Marlies de Keijzer
3rd Clive & Tracey Gould Gina Bowman

Clive and Tracey Gould's entry of the triphylla Insulinde is on the left which gained them the J B Linnell Cup; Clive and Tracey again in the middle in Class 26 with F. procumbens for which they were awarded the J M Julyan shield;  on the right is Pat Leahy's 8" pot of Oulton Traveller's Rest which won her the Mary Nottingham Trophy.

 

Class 24 Open.  1 x 8"/20cm pot (min).  Any cultivar.  4 entries.

1st Mrs Pat Leahy Oulton Travellers Rest
2nd Mr George Dawson Celia Smedley
3rd Mr Malcolm Beerman London 2000

Class 25 Open.  Triphylla Type.  Any size pot.  8 entries.

1st Clive & Tracey Gould Insulinde
2nd Mr Ernie Sayers Thalia
3rd Mr Malcolm Beerman Coralle

Class 26 Open.  Species, sub-species and variants.  Any size pot.  12 entries.

1st Clive & Tracey Gould F. procumbens
2nd Clive & Tracey Gould F. procumbens 'Wirral'
3rd Clive & Tracey Gould F. procumbens 'Wirral'

Class 27 Open.  One pot grown as a structure or bonsai not specified in any other class. 6 entries.

1st Mr Malcolm Beerman Rabbit - Oosie
2nd Mr Malcolm Beerman Star - Microphylla
3rd Mr Peter Pettitt Fan - Phyllis

Class 28 Open.  Mini Standard.  5"/13cm pot (max).  6 entries.

1st Mr Malcolm Beerman Boogie Woogie
2nd Clive & Tracey Gould Micky Goult
3rd Mrs Pat Leahy Mini Rose

Another Boogie Woogie, this time from Malcolm Beerman, in the Mini-Standard class.  Also from Malcolm is Oosie in the shape of a rabbit, in the pot grown as a structure class.  On the right is Malcolm's entry that won him the Summers and the Sayers Silver Trophies for best in Class 29 and Best Standard.

 

Class 29 Open.  Quarter, Half or Full Standard.  Any size pot.  5 entries.

1st Mr Malcolm Beerman not known
2nd Clive & Tracey Gould Ann H Tripp
3rd Mr Brian Harbour Display

Class 30 Open.  Half Basket.  One or more plants.  16"/41cm dia. (max).  4 entries.

1st Mr Chris Woolston Janice Ann
2nd Mr Bob Malin Susan Green
3rd Mrs Peg Thorn Leverkeusen

Class 31 Open.  Full Basket.  One or more plants.  16"/41cm dia. (max).  2 entries.

1st Mr Peter Pettitt Daisy Bell
2nd Mr Peter Pettitt La Campanella

Class 32 Open.  6"/15cm (max) Hanging Pot.  One or more plants.  5 entries.

1st Clive & Tracey Gould Winters Tale
2nd Mr Michael Conroy Long Wings
3rd Clive & Tracey Gould Put's Folly

Eight and 10" hanging pots of Put's Folly and Linda Grace entered by Clive and Tracey Gould and Chris Woolston.

 

Class 33 Open.  8"/20cm (max) Hanging Pot.  One or more plants.  2 entries.

1st Clive & Tracey Gould Put's Folly
2nd Clive & Tracey Gould Jean Taylor

Class 34 Open.  10"/25cm (max) Hanging Pot.  One or more plants.  4 entries.

1st Mr Chris Woolston Linda Grace
2nd Clive & Tracey Gould Put's Folly
3rd Mr Robert Wreford Marinka

Class 35 Open.  6 Fuchsia Flowers.  Different cultivars.  6 entries.

1st Mrs Pat Leahy
2nd Mr Bob Malin
3rd Mrs Marilyn Daniels

The cut blooms class entries by Pat Leahy of six different cultivars and Peter Pettitt of six blooms of Daisy Bell.

 

Class 36 Open.  6 Fuchsia Flowers.  All the same cultivar.  6 entries.

1st Mr Peter Pettitt Daisy Bell
2nd Mrs Marilyn Daniels Genii
3rd Mrs Noreen Clydesdale Marinka

Class 37 Open.  An Arrangement of Fuchsia Flowers in a 9"/23cm dia. Glass Bowl.  3 entries.

1st Mrs Pat Leahy
2nd Mrs Noreen Clydesdale
3rd Mrs Marilyn Daniels

Pat Leahy scored two firsts with her arrangement of fuchsia flowers in a glass bowl and her entry of Tango in the Novelty class.

 

Class 38 Open.  Novelty Class.  24" board with a theme depicting the name of the fuchsia.  3 entries.

1st Mrs Pat Leahy Tango
2nd Mrs Dot Leeke Charming
3rd Mrs Tracey Gould Aintree

Class 39 Open. A Fuchsia Bonsai Exhibit.  5 entries.

1st Mrs Pat Leahy Oulton Travellers Rest
2nd Mr Phil Hunt Riccartoni
3rd Mrs Pat Leahy Oulton Travellers Rest

Create a Free Website With Webador